Duna-Tisza közi vitairatunk

Letölthető formátum:

LETÖLTÉS

Országos választási programunk

Ide kattintva olvashatja el őket!

http://mszp.hu/cimke/program

Facebook

Galéria

Marczi Albert napirend előtti felszólalása 2012.október 18.

Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Közgyűlés!

A helyi önkormányzatokról szóló törvény alapján a települési önkormányzatok kiemelt feladata többek között a tulajdonát képező közterületek tisztán tartása, az épített és természeti környezet védelme.

Ezen a területen kiemelt jelentősége van a zöldfelületek kialakításának, beleértve természetesen az új fák ültetését, és a meglévők megfelelő gondozását is. A fák körültekintő elhelyezésének fontosságát támasztja alá az a közismert tény is, hogy ha nem megfelelő helyre ültetik, a fák jelentős károkat is képesek okozni.

Gyakori eset, hogy az elültetett fa túlságosan közel van az egyes épületekhez, így a lakóépületekhez, és később ágaival súrolja az épület falazatát, kárt okozva ezzel a jelentős ráfordítással kialakított védőfelületben (pl. vakolat, nemes vakolat).

Ennél is nagyobb gondot jelentenek azonban a terebélyesedő fák növekvő gyökérzete miatt a felszín alatt meginduló, ezért sokáig rejtve maradó káresemények.

A fák gyökérzete a gyalogos közlekedést biztosító járdákat városszerte megemeli, megrepeszti, összegyűri. Ez esetben a közvetlenül mérhető anyagi kár mellett a balesetveszély is fontos elemként jelenik meg.

Közvetlen károkozás keletkezik akkor is, ha a fák gyökérzete utat nyit a szennyvízelvezető csövek falazatán, bejutva annak belsejébe, ezzel rövid idő alatt dugulást okozva. A káresemény felderítése és elhárítása jelentős költségeket ró az érintett lakóközösségre.

A legnagyobb problémát azonban talán az jelenti, ha a fa gyökérzete, annak fejlődése, vastagodása feszíti és eltöri a föld alatt húzódó közművezetékeket. Ilyen esetben jelentős mennyiségű ivóvíz képes elszivárogni, többszázezer forint értékben, míg a probléma oka a lakóközösség tudomására jut.

A Szolgáltató természetesen küldi a vízfogyasztásról a számlát, mely adott esetben 700.000,- Ft is lehet. A Széchenyivárosban két konkrét esetről is tudomásom van, az említett összeg nagysága valós.

Tisztelt Polgármester Úr!
A már meglévő és a később ültetendő fák ismert és elismert hasznát nem vitatva kérem, akár a területért felelős szervezet tevékenységének átalakításával is szíveskedjen gondoskodni arról, hogy a zöldfelületek kialakítása a lakosságnak lehetőleg semmilyen kárt ne okozzon.

A felvetett probléma megoldására tett intézkedését köszönöm.

K e c s k e m é t, 2012.október 18.

Marczi Albert
képviselő