Duna-Tisza közi vitairatunk

Letölthető formátum:

LETÖLTÉS

Országos választási programunk

Ide kattintva olvashatja el őket!

http://mszp.hu/cimke/program

Facebook

Galéria

Marczi Albert napirend előtti felszólalása - 2012.06.28.

Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Közgyűlés!

Az ingatlanok és közterületek tisztántartását és az egyes közszolgáltatások kötelező igénybevételét Kecskemét Megyei Jogú Város Közgyűlésének 54/1996 (XII.23.) önkormányzati rendelete szabályozza.

A rendelet a köztisztaság biztosítása érdekében előírja, hogy annak megőrzésében mindenki köteles hathatósan közreműködni. Ezen belül is rendelkezik arról, hogy az egyes ingatlanok tulajdonosai ill. használói - beleértve a társasházakat, szövetkezeteket is - milyen tevékenységet kötelesek folytatni annak érdekében, hogy a közterület tisztántartása folyamatos legyen.

Eszerint a tulajdonos, illetve használó köteles gondoskodni az ingatlant övező közterület, ill. ha a járda és az úttest között berendezési (vagy zöld-) sáv is van az úttestig terjedő egész terület tisztántartásáról.

Megértve a rendeletben megfogalmazott célokat - hiszen a közterület sem közegészségügyi szempontból sem pedig a városkép fontosságára tekintettel nem lehet rendezetlen - a módszer egyben kifogásolható is.

Vannak ugyanis - és nem csak elvétve - olyan épületek, ahol a járda és az úttest közötti sáv legalább 20 méter, ezért ennek a területnek a rendbentartása szinte vállalhatatlan anyagi terheket ró a lakosságra, miközben a közterület tulajdonosa az önkormányzat.

Kérdés, hogy költségvetésében miért tervez a város súlyos 100 milliókat a közterület tisztántartására és síkosságmentesítésére, ha a feladat megoldásának jelentős részét az ingatlanok tulajdonosaitól várja el.

A környezettudatos szemlélet kialakítására való törekvés teljes mértékben igazolható, mindannyiunk közös érdeke. Az is nyilvánvaló, hogy környezetünk rendezettségét csakis közös erővel lehet eredményesen fenntartani.

Meggyőződésem szerint azonban éppen elég terhet jelent a tulajdonosoknak az ingatlanhoz szorosan kapcsolódó területeken túli közterület gondozása. Ezen túlmenően a környezetbarát de jóval drágább síkosságmentesítő anyag használata is csak a lakosság számára kötelező. A megterhelő szerepvállaláson kívül azonban úgy tűnik, hogy a lakosságnak nincsen más választása, hiszen az előírt kötelezettségek nem teljesen maradéktalan betartása esetén súlyos pénzbírsággal kell számolni.

Ezért is lenne kívánatos - amennyiben a rendelet módosítására nincs lehetőség -, hogy az önkormányzat legalább a szükséges eszközök, tárgyi és egyéb feltételek (fűnyíró, síkosságmentesítő anyag, elszállításban való gyors közreműködés stb.) biztosításával járuljon hozzá ezeknek a feladatoknak az elvégzéséhez.

A probléma ugyanis valós, és ezt nem csak én látom így, hanem azok a lakástulajdonosok is, akik kétségeikkel megkerestek, és aláírásukkal kérték a jelenlegi helyzet változtatását.

Kérem tehát Polgármester Urat, hogy a közös cél előmozdítása és a közös érdek érvényre juttatása érdekében a város könnyítsen a már egyébként is megnövekedett lakossági terheken.

K e c s k e m é t, 2012. június 28.

Marczi Albert
képviselő