Király József Facebook oldala
Dobos József Facebook oldala
Letölthető formátum:
Ide kattintva olvashatja el őket!
Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Közgyűlés!
Hazánk európai uniós csatlakozását követően egyre inkább előtérbe került az akadálymentesítés kérdése. Az EU azonban nemcsak az irányelvek meghatározásával, hanem komoly anyagi támogatással is az ügy mellé állt.
Magyarországon az első átfogó törvény 1998-ban született meg, melynek alapján az egészségügyi és szociális intézményeknek, az óvodáknak és iskoláknak, valamint a helyi önkormányzatoknak akadálymentesnek kell lenniük.
Ehhez képest a Széchenyivárosi és Árpádvárosi lakossági fórumokon elhangzott panaszok szerint és személyes tapasztalataim alapján is elmondható, hogy a fogyatékkal élők esélyegyenlőségének biztosítása városunkban egyelőre korántsem mondható teljesnek.
Az egyes középületek megközelíthetősége, az intézmények használhatósága, a mindennapos ügyintézés ill. a társadalmi és kulturális életben való részvétel még mindig sok esetben akadályokba ütközik, ez pedig több ezer kecskeméti lakos életét nehezíti meg.
Mi, akiket az akadálymentesítés terén tapasztalható felemás megoldások nem érintenek közvetlen közelről, talán el sem tudjuk képzelni a fogyatékos társainkra nehezedő mindennapos kihívásokat.
Ez azért is elszomorító, mert az esélyegyenlőségi törvény nem csupán lehetőséget biztosít, hanem megköveteli a fogyatékkal élők számára az önálló életvitel és a társadalmi életben való aktív részvétel biztosítását. Az akadálymentesítés terén mutatkozó elmaradással tehát nem csak a mozgáskorlátozott és más fogyatékkal élő kecskemétiek irányában fennálló szolidaritás kérdőjelezhető meg, de a törvényi előírásoknak való megfelelés is hiányosságokat mutat.
Megítélésem szerint mindannyiunk erkölcsi és társadalmi felelőssége, hogy a fogyatékossággal élő emberek is élhessenek azokkal az emberi jogokkal, amelyek éppúgy megilletik őket, mint a társadalom bármely tagját.
Kiemelten fontos, hogy olyan körülmények kialakítását igyekezzünk biztosítani, amelyek lehetővé teszik számukra a mindennapi életben való aktív, teljes jogú részvételt, életminőségük jelentős javulását eredményezve ezzel. Ehhez azonban több odafigyelésre, nagyobb anyagi ráfordításra van szükség.
A szükséges pénzeszközök előteremtésénél azonban nagyfokú könnyebbséget jelentenek az uniós pályázati források, melynek lehetőségét a városvezetés már sok esetben használta Kecskemét fejlődésének előmozdítására.
Visszatekintve az elmúlt évek, évtizedek eseményeire a város számos alkalommal járt élen a gazdasági és kulturális fejlesztések terén, ne legyen ez másként az akadálymentesség előremozdítása esetén sem.
Tisztelt Polgármester Úr!
Kérem tehát, hogy az európai követelményrendszerrel összhangban tegye lehetővé a fogyatékkal élők számára Kecskemét közszolgáltatást nyújtó épületei esetében az egyenlő esélyű hozzáférést, mely nem csupán kötelező feladat, hanem egy szociális érzékenységgel bíró város polgárainak és vezetésének közös célja, érdeke.
A felvetett probléma megoldására tett intézkedését köszönöm.
K e c s k e m é t, 2012. december 13.
Marczi Albert
képviselő