Király József Facebook oldala
Dobos József Facebook oldala
Letölthető formátum:
Ide kattintva olvashatja el őket!
Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Közgyűlés!
Aki autóval közlekedik, és csak frekventált helyekre jár, lehet hogy nem veszi észre, de ettől még tény: Kecskeméten sötétedés után tényleg sötét van.
Ha valaki kételkedik, egy késői időpontban nyugodtan induljon el valahová gyalogosan. Én megtettem, ezért ha javasolhatom, az illető annyira mégse legyen nyugodt. Először is jobban teszi, ha nem egyedül vág neki az útnak. Másodszor pedig célszerű lassan, megfontoltan menni, mert a nem kellően kivilágított városrészeken való áthaladás veszélyes is lehet. Persze azok sincsenek kivételezett helyzetben, akik rendelkeznek személygépkocsival: jótékony sötétben könnyebb kilopni a benzint, meg aztán a parkolótól is el kell jutni valahogy a célállomásra. Annyival van talán szerencsésebb helyzetben az autós, hogy rövidebb útszakaszon a valószínűségszámítás logikája szerint kisebb az esélye a személyi sérülés bekövetkeztének.
Ez azonban nem vicc, nem csak egyszeri véletlen előfordulás, hanem a mai kecskeméti valóság. Ami annál is inkább megdöbbentő, mivel a közvilágítás kötelezően ellátandó önkormányzati feladat. A helyi önkormányzatokról szóló törvény a település nagyságától és a lakosság számától függetlenül írja elő, hogy melyek azok a feladatok, amelyeket minden egyes önkormányzatnak kötelezően el kell látnia. A kötelezésnek pedig az az alapja, hogy egyes állampolgári jogok csak az önkormányzat intézményei útján biztosíthatóak.
Mielőtt bárki felhívná rá a figyelmemet: tisztában vagyok vele, hogy van közvilágítás Kecskeméten. Van, de nem megfelelő. Ez a közvilágítás nem szolgálja azt a célt, ami miatt minden településen kötelezővé tették. Nem szolgálja ugyanis sem a balesetmegelőzést, sem pedig a közbiztonság javítását.
Persze tisztában vagyok azzal is, hogy a gazdasági történések nem csak a lakosságot érintik érzékenyen, hanem az önkormányzatokat is. Mint képviselő azt is pontosan tudom, hogy milyen súlyos terhek nehezednek a város vezetésére. Abban is egyet kell értenem, hogy ebben a gazdasági helyzetben ott kell takarékoskodni, ahol csak lehet.
De vajon valóban a közvilágításon kell spórolni? Megítélésem szerint ez több szempontból is megkérdőjelezhető. Egyfelől érthetetlen, hogy a kulturális értékeire, gazdag hagyományaira és nagy volumenű fejlesztéseire oly büszke (méltán büszke) Kecskemét ezt hogyan engedheti meg magának. A gyér közvilágítással járó kockázatokat mérlegelve pedig egyenesen megengedhetetlen a város elsötétítése. És nem csak azért, mert törvény kötelez rá, hanem a város polgáraiért való erkölcsi felelősség miatt is.
Éppen ezért azzal nem tudok egyetérteni, hogy a takarékoskodásért félretegyünk más, a város egész lakossága számára kiemelkedő fontosságú érdekeket.
T. Polgármester Úr! A személyi biztonsághoz és a testi épséghez való jog alapvető alkotmányos joga minden magyar állampolgárnak. Ne legyen ez alól kivétel Kecskemét lakossága sem. Kérem tehát Polgármester Urat, hogy a közbiztonság megerősítése és a balesetmegelőzés érdekében tegye meg a megfelelő intézkedéseket a felvázolt helyzet megoldása érdekében. Mert most már nem csak az a kérdés, hogy pl.: miből mennek a gyerekeink különórára, hanem az is, hogy vajon épségben hazaérnek-e onnan.
K e c s k e m é t, 2011. október 27.
Marczi Albert
képviselő