Király József Facebook oldala
Dobos József Facebook oldala
Letölthető formátum:
Ide kattintva olvashatja el őket!
Megértem azokat a kecskeméti embereket, akik szó nélkül aláírják az eléjük tett kérdést, hogy kívánják-e a rezsicsökkentést. Valaminek az árát csökkenteni, mindig szimpatikus dolog. Pláne az áram-, és gázdíjat, amely ilyen hosszú és hideg télben az emberek zsebeiben lévő forintok jelentős részét viszi el.
Megértem, mert az utóbbi időben drasztikusan drágult az élet Magyarországon. Tucatnyi új adót és illetéket vetettek ki a legkülönbözőbb árukra, szolgáltatásokra. Fizetünk az SMS, a banki átutalások, a csekkek után, az élelmiszerek és üzemanyagok utáni forgalmi-, és jövedéki adó, a hulladék-lerakati díj, a talajterhelési díj stb. pedig tovább drágítják az életet. És amit nem mi, polgárok fizetünk ki közvetlenül, azt fizetik a szolgáltató, kereskedelmi cégek úgy, hogy végső soron ismét csak mi fogyasztók viseljük a terheket.
És megértem a kecskemétieket, mert pár évvel ezelőtt azt hitték, a zsebükben lévő forintok gyarapodni fognak, nő a reáljövedelmük, lesz tisztességes béreket fizető munkahelyük, ha munkanélküliek, szociálisan rászorultak, akkor jön a hathatós segítség. Itt, Kecskeméten, a Mercedes városában. A Mercedes gyártól a kecskemétiek nemcsak azt várták, hogy több adót lehet majd elkölteni közfeladatokra helyben, hanem azt is, hogy látványosan csökken a munkanélküliség, az alacsony bérszínvonal nő, a gyár beszállítói között egyre több helyi és környékbeli mikró-, és kisvállalkozás lesz, akik majd foglalkoztatnak új, itteni munkaerőket, akik a megtermelt jövedelmük nagyobbik részét, itt helyben költik el.
Nem tagadom, vannak ez ügyben eredmények, de úgy tűnik, egyelőre ezeknek a várakozásoknak a megvalósulása még várat magára.
De lehet bármilyen látványos és kívánatos a rezsicsökkentés, ha a napi létfenntartással járó összköltség nagyobb ütemben nő a családi háztartásban, mint a kereset, ha nincs gazdasági növekedés, akkor ebből csak a társadalom elszegényedése következik, nem a fellendülés.
Nem a rezsicsökkentést kell tehát megvédeni, hiszen a kormány – ha akarja – egy nap alatt hozathat törvényt, és mint árhatóság úgy szabályozza az energia, a hulladékszállítás és a víz díját, ahogyan jónak látja, hanem a fogyasztást terhelő adókat kell mérsékelni, valóságos piacképes új munkahelyeket létesíteni és emberhez méltó kereseteket kell biztosítani.
Én nem védem a multikat, megvédik ők magukat, ha akarják. De a helyi közszolgáltatók nem multik! Kérdezem, ha a ténylegesen most sem profitra törekvő helyi közszolgáltatások díját – víz-, és csatornadíj, szemét díj - központilag csökkentik, akkor kompenzálja-e a kormány az ezzel járó bevétel kiesést a tulajdonos önkormányzatnak, vagy cégének?
Mert, ha nem, akkor önkormányzati segítség nélkül rohamosan romlani fog a közszolgáltatások színvonala, elmaradnak a szükséges beruházások, fejlesztések, jönnek az elbocsátások, és a fogyasztók – mi emberek – majd szidjuk az önkormányzatot, mint aki mindenért felelős, ami helyben történik!
És persze, miközben nagy lendülettel támogatjuk a rezsicsökkentést, nem árt végiggondolni, mi lesz azokkal a kecskemétiekkel, akik tartozásokat halmoztak fel önkormányzati tulajdonú közszolgáltatóknál, víz-, csatorna-, és távfűtési díjakból, szemétdíjakból, lakbérekből és ezek a tartozások csak nőnek, nőnek?! Amely lakossági kintlévőség a cégeinknél jelenleg több százmillió forintra rúg, és kilátás sincs azok rövid időn belüli csökkentésére, behajtására. Főképp úgy, hogy egy életre tönkre ne mennének családok. És mi lesz az új panelprogrammal, amely önmagában 30-40 %-kal csökkentené a távfűtésre költött kiadásokat?
Nem kívánok nagypolitikai összefüggésekkel foglalkozni, de mert kecskemétiek vagyunk, muszáj szólni a központi intézkedések helyi hatásaival is.
Javasolom, hogy az önkormányzat
- igényelje meg az államtól a rezsicsökkentések helyi pénzügyi kompenzációját,
- kérjen garanciát arra, hogy a közszolgáltatások díjait csak a szolgáltatások biztonságos ellátásának szem előtt tartásával állapítják meg a jövőben, továbbá
- a meglévő tartós közszolgáltatási díjhátralékok csökkentése és az önhibájukon kívül kilátástalan helyzetbe került családok kimentése érdekében készítsen szociális családvédelmi tervet, valamint ezzel együtt
- a helyi közszolgáltatást ellátó cégeink talpon maradása érdekében, dolgozzon ki gazdasági intézkedési tervet.